Wykorzystanie przeszłości w decydowaniu o przyszłości. Podsumowanie 39 odcinka

1.WSTĘP

To pierwsze takie podsumowanie, więc kilka słów wstępu, dla wyjaśnienia jaki jest jego cel. „Mądrość rozproszona w sieci społecznej” nie jest dla mnie sloganem, a Filozofia przy sobocie już jest (i ma szansę stać się jeszcze bardziej) dowodem na potwierdzenie, że taka mądrość istnieje i każdy może mieć do niej dostęp. O ile tylko zdecydujemy się czerpać z mądrości klasyków (co do sposobu prowadzenia takiej dyskusji) i podejdziemy do niej z otwartym i jednocześnie krytycznym umysłem, korzystając w niej z własnej wiedzy oraz wiedzy i perspektywy swoich rozmówców. Stąd pojawił się pomysł wykorzystania formuły Rozmowy Sokratycznej.

Zgodnie z tą formułą, jakkolwiek eksperymentalnie jest ją zastosować w grupie dyskusyjnej w mediach społecznościowych, jej ostatnim etapem jest próba syntezy wniosków z dyskusji i jej uzgodnienia pomiędzy uczestnikami. Ta synteza właśnie ma być czymś konkretnym, z czym wszyscy wyjdą z dyskusji, żeby nie pozostać jedynie z poczuciem ciekawie spędzonego czasu, tyle że…nie wiadomo po co.

Tak rozumiem sens i rolę podsumowania odcinka, które będę chciał dostarczać w niedziele. Uzgodnienie tej syntezy rozumiem w ten sposób, że jej proponowany zakres poddaję dalszej dyskusji, wtórnej w stosunku do sobotniego odcinka. Z góry proszę o wyrozumiałość, bo z powodów czasowych nie będę w stanie uczestniczyć w niej równie intensywnie jak w sobotę. Ale liczę, że każdy znajdzie w niej (podobnie jak w soboty) wartość dla siebie. Dość wstępu, do dzieła…

2.SYNTEZA

Ci, którzy nie pamiętają o przeszłości, są skazani na jej powtarzanie.

George Santayana

2.1. Bardzo intensywna dyskusja trwała wokół „głównego” tematu, czyli korzystania z przeszłości w teraźniejszości lub przy podejmowaniu decyzji co do przyszłości. Wydaje się, że wspólnym mianownikiem tej dyskusji byłyby stwierdzenia:

⁃ Sięganie w przeszłość obarczone jest ryzykiem, że będziemy się w niej zanurzać, zamiast żyć tu i teraz i planować przyszłość. Ale też – to właśnie przeszłość dostarcza nam wiedzy i doświadczeń, na których możemy się oprzeć podejmując decyzje i działania dotyczące przyszłości.

⁃ Przeszłość wpływa na nas zarówno na poziomie dostępnym naszej percepcji, jak i na poziomie podświadomym.

⁃ Budowanie swojej wiedzy o sobie i przebiegu tego procesu (na przykład dzięki uważności) pozwala lepiej zidentyfikować, a w konsekwencji – efektywniej korzystać z mechanizmów podświadomego (kiedy nieracjonalne byłoby analizowanie problemu) i świadomego podejmowania decyzji.

2.2. Pojawił się w dyskusji szereg podpowiedzi i technik, jak radzić sobie w momencie, kiedy trzeba zdecydować – zaufać intuicji (ze świadomością, że w jakiejś części budują ją nasze historyczne doświadczenia i zdobyta wiedza), czy analizować.

Część z nich miała charakter osobistych doświadczeń, np.:

⁃ Wspomniana już praktyka uważności, medytacja

⁃ Zadawanie sobie dobrych pytań w momencie decyzji: Co jest dla Ciebie w życiu ważne i jak to co chcesz zrobić się w to wpisuje?

⁃ Mieć kogoś (terapeutę/przyjaciela) z kim można stworzyć atmosferę bezpieczeństwa do przyglądania się sobie, mieć kogoś kto bez oceniania stanie sie dla nas lustrem

A część – technik zaczerpniętych z psychoterapii, w tym m.in.:

⁃ Stworzenie w wyobraźni przedmiotu, który odsiewa negatywne myśli,

⁃ Nauczenie się radzenia sobie ze stresem,

⁃ Wyznaczenie ram czasowych dla analiz i rozważań,

⁃ Chwilowa koncentracja na trudnym zadaniu

⁃ Akceptacja i samowzmacnianie

2.3. Pojawił się niedotykany we wcześniejszych odcinkach wątek – czy istnieje coś takiego jak motywacja. Czy ludzie motywują się sami, czy też potrzebują/mogą być zmotywowani przez swoich szefów. I kiedy tej motywacji potrzebują (pracując w grupie? Pracując dla kogoś?) a kiedy nie (kiedy pracują dla siebie). Chyba dość wartościowy wstęp do jakiegoś przyszłego odcinka.

2.4. Towarzyszyły nam powracające wątki: znaczenia i charakteru intuicji, tego czy na błędach można się uczyć oraz momentu/tajemnicy przechodzenia od refleksji do działania. Nie doszliśmy w tych sprawach do porozumienia chyba i spodziewam się, że tematy będą powracał regularnie 🙂

2.5 Pojawiły się ciekawe referencje do książek i modeli: model Kübler-Ross, perspektywy czasowe Zimbardo, „Homo Deus” Harariego,

3.MOJA PERSPEKTYWA

Mam wielką satysfakcję z tego, jak żywa, liczna i otwarta dyskusja zrobiła nam się w ramach Filozofii. Cieszy mnie bardzo dołączenie nowych osób i to, że włączają się do dyskusji.

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli podzielić się swoimi uogólnionymi przemyśleniami, ale w szczególności – dziękuję tym, którzy zdecydowali się dodać do nich własną perspektywę. Własne historie, albo kawałek własnej wiedzy merytorycznej. Myślę, że nie tylko ja doceniam ten wkład.

Uważam też, że nie byłoby takiej dyskusji, gdyby nie fakt, że uczymy się ze sobą rozmawiać w sposób, który nie antagonizuje, ale też nie jest powszechnym w social mediach, bezrefleksyjnym przytakiwaniem sobie.

Merytorycznie – cieszę się z głębokiej i obszernej dyskusji nad cytatem w kontekście zarządzania ludźmi, rozwoju osobistego i psychoterapii. To, czego mi zabrakło (i traktuję jako wyzwanie dla swojej roli moderatora), to nieobecność dwóch innych wątków, na które bardzo liczyłem. Stricte filozoficznego, oraz wątku, dotyczącego budowania strategii firmy, osnutego wokół wywiadu z prof. Krzysztofem Obłojem. Oba próbowałem podsunąć do dyskusji zamieszczając odpowiednie linki, ale okazało się to nieskuteczne. Postaram się wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość, bo piękno (i wartość) filozofii polega na tym, że pozwala odnosić się do różnych dziedzin życia, wspierając w ten sposób proces poszerzania wiedzy, perspektyw i (mojej ulubionej) syntezy doświadczeń.

Last but not least – statystyczny „wynik” odcinka (357 komentarzy na chwilę, kiedy piszę te słowa) jest sukcesem, choć przestrzegałbym w tym miejscu bardzo przed pułapką „społecznego dowodu słuszności”.

Gorąco dziękuję wszystkim za udział. Jesteście wspaniali.

Zapis dyskusji i archiwalnych odcinków – na LinkedIn w grupie dyskusyjnej: https://lnkd.in/dEPw6yy i pod hasztagiem #filozofiaprzysobocie

4.LINKI

Filozofia:

https://www.britannica.com/biography/George-Santayana

http://myslkonserwatywna.pl/george-santayana/

Zarządzanie:

https://www.forbes.pl/przywodztwo/rola-przeszlosci-w-rozwoju-firmy-specjalista-od-zarzadzania-prof-obloj-wywiad/q3wwhmw

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s