Emocje. Podsumowanie 44 odcinka.

„Nauczyłam się, że ludzie zapominają to, co powiedziałeś, zapominają to, co zrobiłeś, ale nigdy nie zapomną tego, jak czuli się przy Tobie.” Maya Angelou

Zaczęło się całkiem niewinnie od poezji. Później narodziły się emocje . W naszej ocenie ostatnia dyskusja była wyzwaniem. Poprzez emocje doszliśmy do analizy potrzeb biznesowych, do weryfikacji stanowiska zarządzania ludźmi i zespołami, otrzymaliśmy różne wzorce zarządzania. Kwintesencją było stwierdzenie, że w każdym biznesie dominujący jest czynnik ludzki i patrzenie na biznes właśnie przez pryzmat emocji.

Spróbujmy nadmienić najważniejsze wątki dyskusji:

1. O tym jak postawiliśmy emocje i racjonalne myślenie w opozycji. – weszliśmy na wyższy poziom zestawiając mózg gadzi z mózgiem racjonalnym. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że mózg racjonalny w starciu z mózgiem gadzim często przegrywa. Może on jednak w sposób racjonalny i świadomy skłonić mózg gadzi do współpracy, do trudu podjęcia zmiany, do realizacji postanowień korzystnych dla nas w dłuższej perspektywie czasowej.

2. O tym czy mamy wpływ na naszą podświadomość? Elementy biologicznie uwarunkowane trudno zmienić, są natomiast nawyki dziedziczone nad którymi możemy pracować.

3. Czym jest ,,Wentylacja stron” w negocjacjach? Podczas narad specjalistów z różnych branż, często nieporozumienia dyktowane były subiektywną oceną rozwiązań a efekt dla projektu schodził na dalszy plan. Oderwanie rozmówców od ich sposobu patrzenia w humorystyczny sposób dawał szansę na wypracowanie rozwiązania najlepszego dla całości. Czy aby na pewno?

4. O tym czy nasze negatywne nastawienie do rozmowy wynikające ze złego humoru czy zmęczenia może spowodować, że zapamiętamy zupełnie inny przekaz niż gdybyśmy byli w dobrym nastroju.

5. O tym że emocje nie pomagają czy przeszkadzają a WPŁYWAJĄ na procesy poznawcze, decyzyjne i samo działanie.

6. Emocje możemy dzielić zarówno na te które nas wspierających jak i te, które nas osłabiają. Każda z nich ma inną funkcję dla nas i inną niesie informacje. Ważne, aby ją odczytać.

7. O zarządzaniu zmianą w organizacji Pracownicy doświadczają dramatu związanego z dysonansem w odniesieniu do wprowadzanych, postępujących zmian… brak dania szansy na zrozumienie dlaczego warto je wprowadzać wpędza pracowników w poczucie zagrożenia, niepewności, frustracji … konsekwencją jest opór, okazywana niechęć, obojętność, okopywanie się. Brak przygotowania gruntu pod zmianę przez kadrę zarządzającą to gotowy przepis na otworzeniu puszki Pandory z konfliktami na tak szerokim polu oraz konsekwencji, których nie wyobraża sobie najbardziej wytrawny krytyk.

8. Czy emocje nie zawsze pomagają w biznesie, czy w sytuacjach kiedy jesteśmy ukierunkowani na cel i chcemy coś osiągnąć?

9. O tym czym są emocje w kontekście spotkań i czy zarządzanie emocjami innych to manipulacja?

Podsumowując bez względu na to jakie emocje nami kierują, zawsze odczytywane są jako swoista wizytówka dla nas samych. Emocje w psychologii to procesy psychiczne, silne doczucia pobudzające nadające wrażeniom subiektywne wartości i jakości.

Są to zwykle automatyczne, dość krótkie i złożone reakcje organizmu.

Emocje są zwykle widoczne na zewnątrz, mają swoje korelaty fizjologiczne nawet jeśli są skrywane. Naukowcy, którzy zajmują się badaniem emocji uświadamiają nam, że nasz mózg składa się z kilku ‘poziomów’ różniących się od siebie czasem powstania w toku ewolucji. Nasze zachowania charakteryzują elementy racjonalne i pierwotne to od nas zależy czy będziemy funkcjonować jako ssak społeczny czy pierwotna jaszczurka.

Zarządzając ludźmi warto pamiętać, że nimi też kierują emocje, a brak przekazania informacji, celów, jakie mamy zapisane w naszej strategii może sprawiać, że czują się zagubieni, sfrustrowani i zagrożeni.

Alicja Sowa

Marta Kustosz

Zapis dyskusji i archiwalnych odcinków – na LinkedIn w grupie dyskusyjnej: https://lnkd.in/dEPw6yy do której serdecznie zapraszam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s