Wolność w sztuce. Podsumowanie 4 odcinka FPS (ESTETYKA)

Czwarty odcinek dyskusji w grupie Filozofia przy sobocie (ESTETYKA) toczył się wokół cytatu:

„Wolność artysty wynika z twórczego sprzeciwu – będącego darem lub przekleństwem – wobec wszystkiego, co kształtuje życie człowieka. Jest to wolność dająca prawo do formułowania poglądów na wszelkie tematy. Artysta – na fali energii człowieka wolnego – przygląda się krytycznie światu i podważa rzeczy, które innym wydają się oczywiste lub objawione. Artyści nie pozwalają stłumić w sobie wolności do samostanowienia. Cywilizacja wykorzystuje tę energię krytyczną na rzecz przemian światopoglądowych. Dzięki artystom świat się unowocześnia i wyzwala z przestarzałych wartości. Niezależność percepcji oraz wyczulenie na skostnienia paradygmatu decydują o społecznej wartości artysty”.

Maria Anna Potocka, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Dyskusja, momentami zażarta, dotykała przede wszystkim krytycznej analizy samego cytatu. Na ile swoisty obowiązek podważania „przestarzałych wartości” nie staje się nowym ograniczeniem sztuki współczesnej? Na ile Artyści odpowiadają za wykorzystanie ich dzieł w bieżącej publicystyce albo walce politycznej, a na ile jedynie ich wrażliwość i ekspresja tworzą materiał, który wykorzystują inni?

Co determinuje wolność Artysty od wpływów zewnętrznych i czy w ogóle taka wolność jest możliwa? Czy konieczność komercjalizacji swojej twórczości powinna w jakikolwiek wpływać na ocenę artystyczną tworzonego dzieła?

Nie uciekliśmy też od polityki, kwestii prawnej ochrony uczuć religijnych jako prawa teoretycznie równoważącego wolność artystyczną, ale jednocześnie krytycznie ocenianego z punktu widzenia jego egzekucji i w ogóle sensu jego istnienia w polskim porządku prawnym. Kluczowe w tym miejscu wydaje się rozróżnienie na wolność sztuki oraz dobór miejsc, w których ta wolność może się realizować.

Czwarty odcinek, po poprzednich, dotykających kolejno: granicy między kiczem a sztuką, o roli piękna w sztuce i o związkach między religią i sztuką, był w mojej ocenie kolejną okazją do wymiany poglądów, która mimo reprezentacji pełnego spektrum opcji światopoglądowych wśród uczestników (albo lepiej – znaczących różnic między nami), dawała szansę na wypracowanie wspólnego sposobu patrzenia na sztukę, jej definicję i rolę w naszym życiu.

Zainteresowanych zapisem dyskusji i dołączeniem – zapraszam na LinkedIn do grupy Filozofia przy sobocie (ESTETYKA) https://www.linkedin.com/groups/8782472

Równolegle, w 58 odcinku Filozofii przy sobocie (Polska) toczyła się dyskusja na temat cytatu:

„Zmiana prowadzi do zrozumienia częściej niż zrozumienie do zmiany.”

Milton H. Erickson

Zainteresowanych zapisem dyskusji i dołączeniem do kolejnych odcinków – zapraszam na LinkedIn – http://lnkd.in/dEPw6yy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s