W dyskusji w ramach grupy Filozofia przy sobocie (ESTETYKA) https://www.linkedin.com/groups/8782472 , w 6 odcinku tego cyklu, dyskutowaliśmy wokół cytatu z Krzysztofa Kłopotowskiego (Pod prąd, TVP Info, odcinek 34):
„Artyści mają prawo, niekiedy nawet powinni wytarzać się w rozpuście politycznej, obywatelskiej, moralnej, po to żeby powiedzieć nam, jak było. Artysta ma prawo do tego, żeby się złajdaczyć, po to żeby uruchomić proces twórczy. Z tego złajdaczenia wyjdzie wielkie dzieło, no to można tylko temu przyklasnąć.”
Cytat stał się znakomitym, bo przyciągającym uwagę i prowokującym przyczynkiem do dyskusji na temat między innymi:
(1) przebiegu procesu twórczego i roli poszerzania horyzontów na etapie inspiracji, ale też analogii pomiędzy procesem twórczym artysty i kreatywnością w realiach biznesowych,
(2) odbioru dzieła w kontekście, lub w oderwaniu, od oceny etyki Artysty,
(3) znaczenia koncentracji na celu (w procesie twórczym, ale i w biznesie) i odcięcia się od nadmiernych inspiracji w okresie pracy nad realizacją/wykonaniem dzieła czy projektu,
(4) granic wolności sztuki i, w ślad za tym, granic przyzwolenia na kontrowersyjne zachowania artystów, podejmowane w imię ich twórczości, ale też nieoczywistego wpływu wolności (i jej ograniczeń) na jakość sztuki
(5) źródeł przyzwolenia („artyście wolno więcej”), które powstaje w odbiorcach,
(6) rzeczywistego znaczenia „wytarzania się w rozpuście politycznej, obywatelskiej, moralnej” i „złajdaczenia” dla procesu twórczego, zagrożenia w postaci relatywizacji i racjonalizacji takich zachowań ex post.
Równolegle, w 60 odcinku w ramach grupy Filozofia przy sobocie (Polska) http://lnkd.in/dEPw6yy , dyskusja toczyła się wokół cytatu z Karla Poppera:
„Wszyscy ludzie mają pewną filozofię – czy o tym wiedzą czy nie. Co prawda te filozofie nie są wiele warte. Jednakże ich wpływ na nasze myślenie i postępowanie jest często destrukcyjny”.
W związku z tym, że wiele wątków dyskusji koncentrowało się na krytycznej ocenie drugiego zdania cytatu, interpretowanego jako przejaw buty i pychy Autora, ukłony należą się Annie Balion, która uratowała jego reputację zamieszczając dalszy ciąg tekstu:
„Dlatego konieczne jest krytyczne zbadanie naszych filozofii. To jest zadaniem filozofów. W tym leży ich obrona. Zadanie to jest mniej skromne w swoich celach niż wiele innych zadań filozoficznych. Ale można to rozwiązać tylko wtedy, gdy nauczymy się mówić i pisać tak jasno i prosto, jak to tylko możliwe”.
Tak rozbudowany cytat jest już kompletnym (choć mniej kontrowersyjnym, niż okrojony na potrzeby odcinka) manifestem krytycznego myślenia, otwartego umysłu i filozoficznej metody podejścia do tego, czyli – dyskusja w Filozofii przy sobocie toczyła się o nas (i o niej) samych.
Zachęcam do dołączenia do dyskusji w kolejnych odcinkach (linki do grup – powyżej) a przy okazji – również do zapoznania się z przebiegiem bardzo ciekawych dyskusji.
Przydatne linki:
2. http://neuropsychologia.org/to-nie-jest-dziedziczenie-wspomnien
4. https://youtu.be/CY5lcJbKW54 najlepiej spędzone 78 minut na YouTube, wykład Stefana Chwina „Czy piękno jest po stronie dobra i wolności”, z podziękowaniem dla Hanna Kordalska-Rosiek za podzielenie się