Podsumowanie 68 i 15 odcinka

Wczorajszy odcinek Filozofii przy sobocie, dzięki inspiracji Hanny Kordalskiej – Rosiek, zaczął się od pytania, a nie od cytatu. Pytanie nawiązywało wprost do pierwszej części cytatu z prof. Leszka Kołakowskiego, który mówi:

„Filozofia jest wysiłkiem stałego kwestionowania wszystkich oczywistości, a więc stałego dezawuowania objawień istniejących; jednakże pokusa posiadania objawienia własnego niezmordowanie zastawia sidła na krytyków: każda filozofia, która ma aspiracje „systemu”, kwestionuje cudze objawienie po to, by natychmiast ustanawiać własne.”

Ale czy rzeczywiście? Czy kwestionowanie wszystkiego nie prowadzi nas na manowce relatywizacji?

A bardziej pragmatycznie: Do niepotrzebnego dzielenia włosa na czworo? Bicia piany? Niekończących się analiz zamiast działania?

Co powinno wyznaczać granicę między pożądanym, filozoficznym namysłem i kwestionowaniem oczywistości, a szkodliwym relatywizowaniem albo nieefektywnym filozofowaniem?

Co może nas przed tym uchronić?

Czy można myśleć refleksyjnie przez cały czas?

Jakie są związki tych rozważań ze zwinnymi metodykami zarządzania?

Zainteresowanych przebiegiem i wnioskami z dyskusji – zapraszam do dołączenia do grupy dyskusyjnej na LinkedIn Filozofia przy sobocie (Polska) https://lnkd.in/dEPw6yy

Równolegle w 15 odcinku Filozofii przy sobocie (ESTETYKA) mieliśmy przyjemność, wraz z Darią Andrews i Łukaszem Stojakiem, gościć cytat z Ferdydurke Witolda Gombrowicza:

„Czyż nie jest tak, że każdy jest po trosze artystą? Nie jestże prawdą, że ludzkość tworzy sztukę nie tylko na papierze lub na płótnie, ale w każdym momencie życia codziennego – i gdy dziewczę wpina kwiat we włosy, gdy w rozmowie wypsnie się wam żarcik, gdy roztapiamy się w zmierzchowej gamie światłocienia, czymże to wszystko jest, jeśli nie praktykowaniem sztuki?”

Stał się okazją do dyskusji na temat tego, czy piękno codzienności może być sztuką, czym jest sztuka życia, ale też – kolejnych powrotów do źródeł, czyli dyskusji o demokratyzacji sztuki współczesnej, dobrym lub złym znaczeniu kanonów sztuki, tego czy sztuka tworzona przez zwierzęta albo sztuczną inteligencję to wciąż jeszcze sztuka?

Zainteresowanych przebiegiem dyskusji i dołączeniem w przyszłości – zapraszam do grupy dyskusyjnej na LinkedIn Filozofia przy sobocie (ESTETYKA) https://www.linkedin.com/groups/8782472

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s