Noworoczne rozrachunki, postanowienia i życzenia

Przełom roku to naturalny czas podsumowań i kreślenia planów na przyszłość. A przynajmniej na rok kolejny. Żeby miało to jakiś sens, warto wrócić do podobnego podsumowania sprzed roku i zobaczyć, co z niego się udało a co nie.

Moje oryginalne postanowienia na 2019 znajdowały się tutaj: Noworoczne życzenia i postanowienia – Filozofia przy sobocie

Rozliczając się z tych trzech postanowień mogę powiedzieć, że:

1. Filozofia przy sobocie trwa i ma się dobrze. Powstała jej równoległa wersja, Filozofia przy sobocie (Estetyka), współprowadzona przez Darię Andrews i Łukasza Stojaka, skoncentrowana na sztuce, ale utrzymującą spójny styl dyskusji, krytycznego podejścia do prezentowanych poglądów i format, w którym dyskusję rozpoczyna (kontrowersyjny, na ile się da) cytat. Pomimo mojej jesiennej chwili słabości, za którą przepraszam, FPS trwa i ma się dobrze 🙂

2. Powstała książka. Co prawda (jeszcze) nie ta, którą miałem na myśli i nad którą wciąż pracuję, ale jednak powstała Książka NIEPOKÓJ, czyli 19 pigułek uważności, Marcin Balicki

3. Nie było, niestety, odcinka FPS na żywo, w formule rozmowy sokratycznej. Ubolewam nad tym, ale zabrakło mi determinacji, a trochę i czasu, żeby do tego doprowadzić. Namiastkę takiej dyskusji na żywo udało się stworzyć podczas spotkania z okazji premiery książki (relacja – tutaj: https://www.linkedin.com/posts/marcin-balicki-95a239126_19pigulek-filozofiaprzysobocie-kanarkiewiczpublishing-activity-6613511518233346048-KMwT ) i być może uda się to powtórzyć w Gdańsku 4 stycznia Premiera książki Niepokój Marcina Balickiego w Gdańsku! – Kultura i sztuka w 80-257 gdańsk, 04.01.2020 – Evenea.pl , ale to jednak na pewno nie było to, co miałem na myśli rok temu.

Oprócz realizacji sporej części zapowiedzi, udało się też kilka rzeczy, które nie były w planach na przełomie roku. Jestem dumny z możliwości udziału w XI Polskim Zjeździe Filozoficznym (moje zredagowane wystąpienie – tutaj: Marcin BALICKI: Filozofia to nie tylko nauka. To narzędzie, które pozwala rozwijać biznes | Wszystko co najważniejsze ), ale też z wywiadu Joanny Rubin ze mną, który ukazał się w Pulsie Biznesu Weekend ( Metafora to potężna broń – Puls Biznesu – pb.pl ). Profesor Gadacz, którego wcześniejszy wywiad w Polityce był kanwą tej rozmowy, pojawił się zresztą w tym roku również w Filozofii przy sobocie (w formie cytatu), oraz jako gość cyklu wykładów „Wartość wartości”, zorganizowanego przez Hannę Kordalską-Rosiek, którego Bank Millennium miał możliwość być partnerem i sponsorem.

Co dalej?

Postanowienia na 2020 rok będą podobne.

1. Filozofia przy sobocie będzie trwać. Będę jednak starał się korygować formułę, próbując bardziej zbliżyć nasze dyskusje do rozmowy sokratycznej, a także – choćby od czasu do czasu – zwiększyć wagę tekstów źródłowych, z których pochodzą cytaty. FPS (Estetyka) również będzie trwać i deklaruję to wspólnie z Łukaszem i Darią.

2. Podtrzymuję chęć zrealizowania odcinka FPS na żywo, w formule rozmowy sokratycznej i poddaję ten pomysł publicznemu rozliczeniu w 2020 roku 😉

3. Chciałbym w 2020 roku pokazać konkretne związki między Filozofią przy sobocie i krytycznym myśleniem, a tym, czym zajmuję się zawodowo, czy to w Millennium Leasing czy w Związku Polskiego Leasingu. Mam nadzieję, że będzie to ciekawe dla wszystkich.

Życzę Państwu, żeby nadchodzący rok był rokiem konstruktywnych dyskusji, toczonych zawsze z szacunkiem dla rozmówcy, ale także przekuwania owoców krytycznego myślenia w działania zakończone sukcesem.

Dobrego roku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s